Rozwijać transport prywatny

Portal Transport publiczny opublikował cykl artykułów, w których kandydaci na włodarzy największych miast w kraju wypełniają ankiety dotyczące swoich pomysłów na rozwój transportu publicznego. Pojawiły się wyniki ankiet startujących w WarszawieŁodzi, Krakowie, Bydgoszczy, Poznaniu, Katowicach i Gdańsku.

Dzisiaj na portalu pojawił się artykuł z wypowiedziami kandydatów na prezydenta Wrocławia. Niestety dotarli tylko do trzech (Rafała Dutkiewicza, obecnego prezydenta miasta, niezależnego, popieranego przez PO; Mirosławy Stachowiak-Różeckiej z PiS i Roberta Maurera, kandydata KNP). Szkoda, że redakcji nie udało się dotrzeć do pozostałych kandydatów, bo Rafał Dutkiewicz nie gwarantuje rozwoju transportu zbiorowego (o czym napisałem ostatnio dwuczęściową notkę), a Robert Maurer udowadnia, że nie ma pojęcia, jak funkcjonują współczesne miasta. Nie wie, jakie funkcje spełnia transport zbiorowy w miastach i najwyraźniej nie do końca wie, z czym wiążą się takie procesy jak suburbanizacja i urban sprawl.

W jaki sposób zwiększać rolę i znaczenie transportu publicznego we Wrocławiu na rzecz spadku znaczenia motoryzacji indywidualnej (w tym – w jaki sposób zwiększać dostępność transportu publicznego)?

Robert Maurer: Przede wszystkim należy podkreślić, że celem każdej komunikacji jest jak najszybsze, najtańsze i najwygodniejsze dotarcie z jednego punktu do drugiego. Ten cel mieszkańcy Wrocławia osiągają za pomocą preferowanej w coraz większym stopniu komunikacji indywidualnej (prywatnej), przeżywającej coraz większy kryzys (nie tylko finansowy) komunikacji zbiorowej dotowanej przez wszystkich mieszkańców, za pomocą coraz popularniejszej komunikacji rowerowej i pieszej, komunikacji taksówkowej (w ponad 20 korporacjach taksówkowych), marginalnej komunikacji linowej. Trzeba pogodzić się z nieuchronnym procesem marginalizacji komunikacji zbiorowej na rzecz indywidualnej: samochodowej i rowerowej. Wykorzystując nowe trendy w komunikacji międzymiastowej (caar pooling – współdzielenie samochodu) należy spróbować zaimplementować ten system na grunt dużego miasta.

W warunkach wrocławskich kryzys komunikacji zbiorowej spowodowany jest przez bardzo niskie wydatki budżetowe. Przeanalizowałem plany budżetów sześciu największych miast w Polsce w 2014:

wydatki

Nie dziwi mnie, że komunikacja zbiorowa we Wrocławiu jest w kryzysie.

Które z gałęzi transportu publicznego należy rozwijać, a rola których powinna się zmniejszać?

RM: Należy wycofywać się z mniej funkcjonalnej komunikacji tramwajowej na rzecz autobusowej lub metrobusowej. System komunikacji tramwajowej, choć z punktu widzenia ochrony środowiska pożądany, jest nieefektywny, gdyż w momencie awarii może sparaliżować całe miasto. Należy dążyć do zintegrowania kolei z systemem komunikacji miejskiej. Zasadne wydaje się również udostępnienie tzw. bus-pasów korporacjom taksówkowym oraz caar-polingowym.

0
Źródło

Pytanie do kandydata – co przedstawia zdjęcie? Odpowiem za niego – mijankę tramwajową na torowisku, która pozwala wyminąć zepsuty skład. Taka konstrukcja znajduje się między innymi na najnowszym wrocławskim torowisku wzdłuż ulicy Pilczyckiej. By zapewnić niezawodność komunikacji szynowej, takich mijanek powinno być więcej.

Różne zdarzenia drogowe potrafią zatrzymać również komunikację autobusową, jeśli wypadek wygląda tak, tak lub tak (zdjęcia stąd, stąd i stąd).

O efektywności systemu transportowego nie decydują natomiast incydenty.

Jakie inwestycje w transport publiczny we Wrocławiu są w tym momencie najpilniejsze (proszę wymienić 3 priorytety)? W jaki sposób należy wykorzystać środki unijne z perspektywy 2014-20 na rozwój transportu publicznego w mieście i aglomeracji?

RM: Najpilniejsza dla Wrocławia jest budowa obwodnicy Leśnicy, śródmiejskiej obwodnicy Wrocławia (tzw. Aleja Wielkiej Wyspy), wschodniej obwodnicy Wrocławia. Środki z unijnego budżetu należy przeznaczyć na budowę konkurencyjnego systemu komunikacyjnego, opartego o rywalizację prywatnych przewoźników. Pozwoli to na obniżenie dotychczasowych dotacji z budżetu miejskiego na rzecz coraz mniej rentownych komunalnych firm transportowych.

Przypatrzmy się, jak wyglądają miasta porównywalnej wielkości do Wrocławia (mapy z serwisu Open Street Map):

stutt
Stuttgart, autostrady o charakterze obwodnic od południa i zachodu.
drezno
Drezno, obwodnica autostradowa od południa i zachodu.
oslo
Oslo – brak obwodnicy? Niby coś tam jest od północy, ale biegnie przez mocno zurbanizowany teren.

A może większe miasta od Wrocławia?

praga
Praga – gdzieś tam od południa jakaś obwodnica jest.
wiedeń
Wiedeń – gdzie jest obwodnica?
Dla porównania Wrocław.

A jak w Polsce wygląda prywatna komunikacja zbiorowa?

krk
Super bus – wysoki standard przewozu!
Źródło
Taken from transport.wroc.biz
Czytelna i estetyczna informacja pasażerska
Taken from transport.wroc.biz
Flota autobusowa najwyższej jakości
Profesjonalny rozkład jazdy
Źródło

Może od razu zrezygnujmy z organizacji miejskiej komunikacji zbiorowej i wprowadźmy marszrutki? Taka mała propozycja programowa dla kandydatów KNP w następnych wyborach samorządowych (w tych już raczej nie zdążą poprawić swoich pomysłów).

Czy (i w jaki sposób) należy „uspokajać” ruch samochodowy w centrach miast?

RM: Rozproszona zabudowa wielu współczesnych miast, w połączeniu z gęstą i pojemną siecią uliczną oraz towarzyszącymi jej parkingami i miejscami postojowymi, skłania do poruszania się samochodem bez względu na rachunek ekonomiczny i środowisko. Uzasadnione wydaje się dlatego rozszerzenie stref parkowania na prywatnych posesjach i działkach. Nie należy eliminować ani uspokajać ruchu samochodowego w centrach, bo grozi to dezurbanizacją i dysfunkcjonalnością organizmu miejskiego. Oczywiście dopuszczam także w centrum pasaże wyłącznie dla pieszych, które będą miały charakter rekreacyjny.

Oddajmy centra miast samochodom! Bierzmy przykład z najlepszych:

houston
Śródmieście Houston (dzięki Google Earth, inspirowane tym zdjęciem).
Moskwa
Budujmy szerokie drogi jak w Moskwie!
Źródło
nasz
Silnie zurbanizowany i funkcjonalny teren wokół Nashville (miasto porównywalnej wielkości do Wrocławia, zdjęcie z Google Earth).
nash 2
Śródmieście Nashville przyjazne autom, dzięki którym miasto przeżywa rozwój.

Kandydat nowej prawicy na prezydenta Wrocławia dwukrotnie odwołuje się do zjawiska wspólnego podróżowania prywatnym samochodem przez kilka osób. Wydaje mi się, że panu Maurerowi chodziło o car-pooling, nie caar-pooling, czy caar-poling. Warto byłoby wiedzieć, o czym się mówi (ewentualnie pisze w ankietach).

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, możesz polubić fanpage bloga na Facebooku. Jestem również na Twitterze.